Kamenná dýha ROCKFOIL díky svým vlastnostem nachází uplatnění v exteriéru i uvnitř objektu

Nápad vytvořit kamennou dýhu se zrodil v mysli lidí, kteří přišli do styku s klasickým laminátem, ostatně, podkladová vrstva této dýhy se mu částečně podobá. Zjednodušeně lze říci, že se jedná o spojení ryze přírodního prvku – kamene se syntetickou základovou deskou.

deska

Podkladová vrstva je zpravidla silná 1 – 2 mm a horní kamenná vrstva v rozmezí od 1 do 4 mm. Pro výrobu horní lícové vrstvy se používá velké množství druhů přírodního kamene, většinou břidlic a křemene, které se těží ve stovkách kamenolomů po celém světě.

Specifické vlastnosti

  • Lícová strana dýhy je čistě přírodní materiál. Vyniká mnoha pestrými tvary, barvami a vzory, se kterými se v žádné syntetické technologii nesetkáte.
  • Hmotnost výrobku bývá většinou v rozmezí od 1,2 do 1,8 kg/m2, z tohoto důvodu lze dýhu nasadit všude, kde není možné kvůli extrémní zátěži použít klasický kámen. (Hmotnost přírodního kamene je pochopitelně mnohem vyšší, zhruba od 50 kg/m2).
  • Výrobci uvádí na trhu více typů tohoto specifického materiálu, který může být průsvitný, nebo zcela neprůsvitný. Vzhledem k jejich rozmanitosti a efektnímu vzhledu se dají aplikovat na mnoha místech v domácnosti a také v exteriéru. Hodí se např. pro fasádní obklady, impregnace stěn a příček, na výrobu nábytku, kuchyňských pracovních desek a svislých stěn, pro obklady sprchových koutů, stěn v interiérech atd.

břidlice

  • Snadno se opracovává a řeže. Používají se k tomu ruční kotoučové pily, anebo diamantové řezačky dlažby či kamene s vodícími lištami. Vhodný materiál lze vybírat buď podle jeho vzhledu, nebo tvrdosti. U křemene se setkáváme s malebnějšími reliéfy, než jaké bývají u břidlic, břidlice jsou ovšem měkčí a lépe se opracovávají.
  • Při práci s kamennou dýhou ROCKFOIL nezapomínejte na ochranné bezpečnostní pomůcky, tj. na ochranné brýle nebo štíty, a především respirátory. Vdechování nebezpečných drobných částeček pojiva a kamene může vážně poškodit sliznice průdušek a plic. Před směsí kamenného prachu a pryskyřice chraňte také pokožku vhodným oděvem.