Vyberte si přehoz na postel

Můžete sice namítnout, že postel potřebuje větrat, ale věřte, že na to stačí ráno, když vstanete, nechat čtvrt hodinky otevřené okno a peřiny na vzduchu pěkně rozhodit. Pak ustelte a ložnici ukliďte tak, že přes pelíšek přetáhnete ozdobný přehoz.

postel s rudým přehozem
Styl i účel

Kdo se rád věnuje ručním pracím, má právě tady možnost předvést svou kreativitu. Háčkovaný nebo pletený přehoz vypadá dobře ve stylové a kupodivu i v moderní ložnici, stačí přizpůsobit barvu interiéru, buď doladit tón v tónu nebo naopak zvolit kontrastní jasnou barvu. Zdatné švadlenky si pohrají s kousky látek a ušijí přehoz patchworkový. Tato starodávná technika je ostatně znovu moderní a jestli si na ni netroufnete sami, můžete si strojově nebo ručně prošívaný přehoz doplněný polštářky koupit.

Pokud máte ložnici stylovou, ať už viktoriánskou nebo ludvíkovskou, zdůrazníte její půvab jednobarevným patchworkem s plastickým vzorem. Takové ručně šité kousky jsou skutečný skvost, však také nejsou nijak levné. Jestli máte ovšem ve zvyku si do ložnice odskočit odpočinout s knížkou nebo notebookem i přes den, pak určitě zvolíte přehoz, na kterém se můžete spokojeně povalovat oblečení, protože se dá snadno vyprat. Pak zvolíte nejspíš obyčejnou deku ze syntetické nebo květinový přehoz na postelibavlněné česané příze.

Vybírejte také podle toho, jestli se moc nechlupatí, protože určitě nechcete z triček a kalhot obírat barevné chomáčky. Na co pamatovat? Přehoz by měl být na všech stranách převislý přes peřiny i pelest, aby splýval, zakryl přikrývky i polštáře a dal se pěkně uhladit. Tam, kde je vyšší čelo (může být v hlavě i v nohách nebo jen v hlavě), ovšem převislý být nemůže.

Takže než si půjdete přehoz koupit, postel si změřte a potřebnou velikost přehozu spočítejte. Na lifestylových fotografiích často uvidíte na denní úpravě lůžka načančané polštáře, ale věřte, že těm, na kterých spíte, svědčí také lépe zakrytí. Pro denní lenošení i pro ozdobu si pořiďte pár různě velkých i tvarovaných dobře pracích polštářků a jejich povlaky slaďte s přehozem. Nezapomeňte ale ani na to, že alespoň některé by vám měly být příjemné na dotek pod ouško.

Vyberte si přehoz na postel
Ohodnoťte příspěvek
Share