Zrak je náš poklad

Umíme si představit, že žijeme bez zraku? Ano, žijí mezi námi mnozí, kdo o zrak z nějakého důvodu přišli. Musí se bez vidění obejít a rozhodně to nemají snadné. Jsou ale tak stateční, že žijí, mnozí pracují a jejich život se často přibližuje životu se zrakem. Myslet na zdraví zraku bychom ale měli dříve, než se něco porouchá. Některé nemoci neovlivníme, mnoho ale zmůže prevence, kterou můžeme dodržovat tak, abychom si náš zrak zbytečně nepoškozovali. Naše oči jsou denně velmi namáhány. Jsou vystaveny změnám teploty, povětrnostním podmínkám, klimatizaci nebo slunečnímu záření. Denně na nich chceme, aby četly a zaostřovaly písmenka v knize nebo na počítači. Co bychom měli dělat, abychom očím ulevili a umožnili jejich regeneraci?
brýle na čtení na knize
Denní péče o naše oči
1/ Vyvarujme se zakouřených prostorů, abychom nevystavovali oči dráždění kouřem.
2/ Při práci u počítače umožněme očím, aby se mohly uvolnit. Každých dvacet minut se zkusme zadívat asi na šestimetrovou vzdálenost. Ulevíme napětí svaloviny kolem očí, oči si procvičíme a uvolníme okohybné úpony.
3/ Upravme osvětlení svého pracovního místa. Pořiďte si lampu, která neoslňuje, má správný úhel dopadu paprsků a volíme i správnou barvu světla.
4/ Vyvarujme se ostrého přechodu mezi tmou a světlem. Proto se doporučuje třeba za televizní obrazovku malá lampička, která tento přechod zjemňuje.
5/ Pokud pracujete s přístroji, které mohou váš zrak ohrozit úrazem, nezapomeňte se vybavit ochrannými brýlemi. Odlétnutá tříska může zrak vážně ohrozit.
hvězdička v oku
6/ Brýle proti slunci nejsou jen módní doplněk. Protisluneční skla se správným UV filtrem ochrání naše oči před ostrými slunečními paprsky, které naše oči ohrožují.
7/ Pravidelné preventivní prohlídky u očního lékaře bychom měli zařadit od určitého věku do našeho harmonogramu.
8/ Nepodceňujme potíže, které zdánlivě s očima nesouvisí. Může jít o bolest hlavy nebo závratě. I zde můžou být na vině nemocné oči.
Pečujte o svůj zrak, dokud je čas a pokud dojde k nějakému problému, nebojte se navštívit oftalmologa.